Що таке ендометріоз?
Ендометріоз є другим за поширеністю жіночим захворюванням після міоми матки. Його часто лікують довго й безрезультатно, оскільки офіційна медицина не може до кінця визначити причини виникнення цього захворювання.
Ендометріоз – це захворювання, при якому тканина, подібна до внутрішньої оболонки матки (ендометрію), росте поза межами матки.
Основні характеристики ендометріозу:
- Найчастіше уражає яєчники, маткові труби та тканини навколо матки;
- Викликає сильний біль під час менструації, статевих актів та при випорожненні;
- Може викликати хронічний біль у животі та тазовій ділянці;
- Точна причина виникнення остаточно не встановлена, але існують фактори ризику: генетична схильність, імунні порушення, гормональні зміни, психосоматичні причини;
Основна функція ендометрія – створення оптимальних умов для закріплення яйцеклітини в порожнині матки. У випадку ендометріозу слизова оболонка надмірно розростається, що призводить до різних ускладнень.
Не буду вдаватись в деталі що таке ендометріоз, як проявляється. Жінки, які ним хворіють все добре знають. Думаю вас цікавить що з цим робити і як вилікувати.
Для нас важливо розуміти основну функцію ендометрію. Адже в психосоматиці ми починаємо розглядати орган через його функцію. Для чого він організму, для чого йому посилювати свою функцію.
Основна функція ендометрія – створення оптимальних умов для яйцеклітини, щоб вона закріпилась і утримувалась в порожнині матки. Тобто, слизова ендометрія починає розростатися, щоб збільшити площу поверхні, де можна закріпити і утримати.
Причини ендометріозу з точки зору психосоматики
У 90% випадків ендометріоз пов’язаний із проблемами у стосунках із чоловіком. Я часто починаю консультацію з питання: кого або що ви хочете утримати?
Основні конфлікти при ендометріозі з якими я працювала:
- Втрата ролі жінки: сприйняття себе як «недожінки», страждає роль жінки – необхідність бути сильною та незалежною, як чоловік.
- Територіальний конфлікт: відчуваю, що не здатна створити безпечний дім для дитини, сама почуваюся небезпечно у власному домі, мій дім не для мене – там погано.
- Відсутність турботи з боку партнера: чоловік байдужий, не цікавиться моїми справами, не підтримує. Партнер не дає мені відчуття безпеки.
- Невпевненість у власній жіночності: не відчуваю себе недостатньо хорошою як мати, жінка, для сексуальних стосунків.
- Бажання утримати чоловіка: роблю усе, щоб привернути увагу партнера, але це не дає результату.
- Відсутність готовності до материнства: страх повторити помилки моєї мами, страх бути поганою мамою, відсутність готовності до материнства або загалом небажання мати дітей.
- Хронічна тривога: страх за дітей, очікування небезпеки від чоловіка чи оточення.
Також ендометріоз може бути коли жінці вкрай необхідно завагітніти. Коли це домінанта життя жінки. Особливо після втрати народженої чи ненародженої дитини.
Якщо довго триває ендометріоз – жінка постійно потрапляє на трек.
Як працюють із ендометріозом у психосоматиці?
Першим кроком є збір інформації про життя жінки, її стратегії поведінки, емоції, стосунки з чоловіком і ставлення до материнства. Часто вже на цьому етапі можна знайти справжню причину захворювання.
Далі проводиться робота над:
- побудовою особистих кордонів;
- прийняттям себе і вибором себе як пріоритету;
- усуненням потреби в постійній похвалі та турботі;
- аналізом стосунків із партнером (чому жінка залишається з байдужим чоловіком, яку потребу це закриває);
- роботою зі страхами та вторинними вигодами;
Висновки
Отже, психосоматика ендометріозу – це комплексне явище, яке демонструє тісний взаємозвʼязок між емоційним станом жінки та її репродуктивним здоровʼям. Ендометріоз часто виникає як відповідь організму на глибокі психологічні конфлікти, особливо повʼязані зі стосунками, самооцінкою та материнством.
Важливо розуміти, що кожен випадок ендометріозу унікальний. Психосоматичні причини, які провокують захворювання в однієї жінки, можуть зовсім не впливати на іншу. Саме тому так важливо прислухатися до свого тіла і навчитися розуміти сигнали, які воно нам подає.
Психосоматика ендометріозу вимагає не лише розуміння причин захворювання, але й активної роботи з ними. Хоча ми не можемо змінити минуле, ми здатні змінити наше ставлення до подій та рішень, внаслідок чого тілу більше не потрібно буде “рятувати” нас через хворобу. Коли ми змінюємо стратегію реагування, організм припиняє вирішувати проблему, яка призвела до ендометріозу.
Якщо ви страждаєте від ендометріозу і відчуваєте, що причини можуть бути повʼязані з психосоматикою, я, як спеціаліст, рекомендую не зволікати із зверненням за професійною допомогою. Психосоматолог зможе детально проаналізувати ваші симптоми, життєві обставини та емоційний стан, щоб знайти корінь проблеми та ефективні шляхи її вирішення. Часто для вирішення такого питання достатньо 1-3 сеансів.
Важливо розуміти, що якщо не усунути першопричину, яка викликала ендометріоз, ваше тіло продовжуватиме сигналізувати про проблему через хворобу. Медикаментозне лікування, ін’єкції та операції – це боротьба з наслідками. Психосоматика ж працює безпосередньо з причиною захворювання.
Пам’ятайте, чим довше ви зволікаєте, ігноруєте симптоми ендометріозу, тим довшою буде фаза відновлення органу чи тканини.
Якщо у вас виникли питання щодо психосоматики ендометріозу або вам потрібна додаткова інформація – звʼяжіться зі мною зручним для вас способом.
Я допоможу вам краще зрозуміти ваш організм, розібратися у причинах захворювання і знайти шлях до відновлення вашого здоровʼя та емоційного стану.