Психосоматика основана на тому, що людина сама займається своїм здоровʼям. Людина розуміє що і для чого з нею відбувається. Що спричинило захворювання. І може з ним справитись з допомогою спеціаліста або ж самостійно.
Більшість спеціалістів психосоматики розповідають клієнтам як влаштований наш організм, як виникають психосоматичні захворювання і як цього можна уникнути. Тобто психосоматика орієнтована на те, щоб людина не боялась, щоб усвідомлювала принципи роботи свого організму. Адже страх виникає тоді, коли не зрозуміло що відбувається, плюс багато розумних термінів, ліків. І в людини посилюється стрес що з нею все негаразд.
Психосоматика використовує цілісний підхід до людини. Це і тіло і емоції і відчуття. Розглядаються соціальні відносини, життєві ситуації. Враховуються особливості особистості, звички, образ життя.
Велику увагу приділяється харчуванню, фізичному навантаженню, емоційному і внутрішньому стану. Таблетку можна випити і відчуття болі пройде. Але сама біль від таблеток не зникне. Якщо є біль, значить на це є причина, значить так організм нам хоче щось сказати. Він тільки так може з нами спілкуватись.
Ми ж не відчуваємо своїх органів поки вони в нас не починають боліти. Відчуйте своє серце зараз чи печінку, праву чи ліву ногу. Поки ви туди не направите увагу, ви не будете їх відчувати. А біль привертає увагу. Таблетки її глушать, а з причиною нічого не роблять.
В психосоматиці клієнт приймає активну участь в лікуванні. Можна сказати що відповідальність перекладається на клієнта. Спеціаліст показує, допомагає, направляє. Але головну роботу виконує клієнт своїм бажанням бути здоровим.
Позитивність – ще одна особливість психосоматики. Спеціаліст не зацікавлений лякати клієнта.
Медицина ставить діагноз, але діагноз не відображає життя клієнта.
Спеціаліст психосоматики задає багато питань щоб дізнатись що відбувається в житті людини, що людина захворіла. Чому хвороба розвинулась, для чого вона людині. Відповіді на ці питання допомагають справитись з захворюванням.
Базова установка психосоматики хвороб – в організмі людини є все необхідне для одужання. Потрібно забрати причину на рівні психіки, яка привела до розвитку захворювання. Психосоматичне захворювання не розвивається за один день. Це процес. Зміни в організмі з’являються задовго до появи перших симптомів.
Наприклад відбулась стресова ситуація. І якщо її не пропрацювати: тобто не випустити емоції, проговорити їх, або ж не зробити якусь дію – ці емоції застрягають в тілі. Чим більше і чим інтенсивніші ці емоції, тим скорше захворіє тіло людини.
Спочатку все відбувається на рівні психіки і коли психіка не справляється, скажімо більше нема емоційних сил людини думати про ситуацію в день і вночі, або ж нема більше в людини сил терпіти те що не подобається, тут на допомогу приходить тіло.
Якщо зробити підсумок простими словами як працює психосоматика хвороб, якими принципами керується, то це буде наступне.
Психосоматика орієнтується на виявлення першопричини хвороби. Тобто не лікуємо симптом, а шукаємо причину. Усунувши причину, тіло само прийде в норму. Хвороба розглядається як адаптація до змін у зовнішньому середовищі в тому числі і соціальним середовищем. В фокусі уваги не хвороба і окремі симптоми, а сама людина, її оточення, життєві ситуації і реакції на них.
Психосоматика хвороби аналізує психологічні причини виникнення захворювання.
Кожна людина індивідуальність і підхід індивідуальний, нема строгого протоколу і чітко прописаних інструментів.
Зміни в організмі відбуваються задовго до виникнення хвороби.
В людському організмі є все необхідне для одужання.
Якщо є хвороба значить в неї є причина.