Головний біль — це поширена проблема, яка, як показує статистика, у три рази частіше турбує жінок, ніж чоловіків. Цей симптом може свідчити про різні захворювання, від нервових розладів до серйозних патологій. Відомо, що існує більше 200 різновидів головного болю, які можуть мати різні причини і прояви. Важко знайти людину яка б хоч інколи не страждала від головної болі.
Чому виникає головний біль з точки зору психосоматики?
Психосоматика головного болю тісно пов’язана зі зв’язком між тілом, розумом та емоціями. Це взаємозв’язок між фізичним станом людини і її переживаннями. Все що відбувається у нашому тілі має логіку. Будь яка думка, емоція – це подія на рівні всього організму – змінюється гормональний стан, артеріальний тиск, м’язевий тонус, частота серцебиття. Все що відбувається навколо впливає на процеси в тілі. Щось відбулось – людина якось відреагувала. Важливо не те що людина зробила, а як саме відреагувала.
З точки зору психосоматики, головний біль часто виникає після того як ви вийшли з затяжного стресу. Саме це в психосоматиці називається – фаза відновлення. Ви вийшли з стресу, тобто завершився якийсь конфлікт у вашому тілі. Доречі цей конфлікт може бути і не повʼязаний з головою. Це може бути вирішений конфлікт, який увійшов в стадію відновлення.
Чому тоді болить голова? Тому що в голові є набряк, тому що наша тіло відновлюється у воді. В головному мозку є спеціальні механізми, які контролюють роботу різних органів в нашому організмі. Коли один з цих органів відновлюється, його область в мозку теж починає відновлюватися, тобто болить голова.
Як легко перевірити чи ви вийшли з конфлікту? Ви вийшли з конфлікту якщо у вас теплі руки і ноги і при тому болить голова. Якщо ви і далі знаходитесь в активній фазі конфлікту – кінцівки холодні.
Мігрень і психосоматика
Мігрень, як правило, визнана конфліктом фронтального страху. Що це означає? Це коли на вас насувається купа проблем, завдань і ви не знаєте за що хапатись, куди бігти, не можете втекти чи уникнути цього. Тобто на вас рухається щось чого ви боїтесь і при цьому уникнути цього не можна. Це може бути екзамен, нарада в кабінеті шефа, виступ на публіці…
Латеральність головного болю з точки зору психосоматики
Буває і так, що болить лише якась сторона голови. Тоді треба дивитись на латеральність. У правшів – права сторона партнерська (це чоловік, партнери, колеги, друзі), ліва сторона – це мама, дитина, тварина. У людей з ведучою лівою рукою, все навпаки.
Інтелектуальне знецінення і головний біль
Також психосоматика головного болю пов’язана з інтелектуальним знеціненням. “Я не така розумна”, “я почуваюсь дурною на фоні інших”, “ну як можна було цього не знати”. Зазвичай цей біль віддає в потилицю і в шию. І цей біль знову ж таки є фазою відновлення – конфлікт завершився. Наприклад, ситуація відбулась і людина говорить: “Ну як я могла так поступити, ну яка ж я «ідіотка»”.
Перевтома і головний біль
Також психосоматика головного білю може сигналізувати людині про перевтому – час зупинитись, відпочити, звернути увагу на своє тіло, свої потреби.
Головні болі вдома та на роботі: психосоматичний аспект
Часто трапляється, що головний біль виникає вдома, а на роботі його немає. Чому так відбувається? Справа в тому, що на роботі, наприклад, ви можете інтелектуально знецінювати себе. З точки зору психосоматики, ви перебуваєте в активній фазі конфлікту. Коли ж повертаєтеся додому, починається фаза відновлення, що може супроводжуватися головним болем.
Цей біль особливо характерний для вихідних, адже люди, які мають конфлікти на роботі, відчувають його більше в моменти, коли не бачать колег і не займаються справами. А на вихідних настає фаза відновлення, яка проявляється у вигляді головного болю.
Висновки
Отже, психосоматика головного болю – це складне явище, яке показує, наскільки тісно пов’язані наше тіло і психіка. Головний біль може бути сигналом про внутрішні конфлікти, стрес чи емоційне напруження, які ми, можливо, не усвідомлюємо.
Важливо розуміти, що кожен випадок індивідуальний. Те, що викликає головний біль у однієї людини, може не мати жодного впливу на іншу. Саме тому важливо прислухатися до свого тіла і намагатися зрозуміти, що воно хоче нам сказати.
Якщо ви часто страждаєте від головного болю і відчуваєте, що причини можуть бути пов’язані з психосоматикою, я, як спеціаліст психосоматики, рекомендую звернутися за професійною допомогою. На консультації ми зможемо глибше розібратися у ваших симптомах і знайти ефективні шляхи їх подолання.
Пам’ятайте, що робота з психосоматикою вимагає часу та терпіння, але результати цієї роботи можуть значно покращити якість вашого життя. Адже коли ми розуміємо причини наших симптомів, ми отримуємо можливість впливати на них і змінювати своє самопочуття на краще.
Якщо у вас виникли питання або ви відчуваєте потребу в додатковій інформації чи допомозі, не соромтеся звертатися до мене за консультацією. Я допоможу вам краще зрозуміти ваш організм і навчу ефективно справлятися з головним болем та іншими психосоматичними проявами.
Записатися до мене на консультацію можна за посиланням. Разом ми зможемо розібратися у причинах вашого головного болю і знайти шляхи до покращення вашого самопочуття.